Как да инспектирате добра ли е една кола преди покупка
Намирането на безпроблемна употребявана кола за купуване няма нищо общо с късмета. Всичко опира до добра проверка и малко умения. Търсейки потенциалните проблеми и определяйки дали употребяваното превозно средство е управлявано надеждно, може да ви спести от скъпи ремонти и главоболия в бъдеще. По-долу ще разгледаме защо да проверите VIM номера в Vinturbo, рамата, двигателя, стъклата и тн. Нека да започваме със съветите.
Огледайте внимателно автомобила
Независимо от кого купувате, винаги преглеждайте автомобила внимателно и дори го занесете на механик за пълна проверка. Облечете се със стари дрехи, които нямате нищо против да изцапате, и прегледайте добре автомобила. Направете огледа на дневна светлина в сух ден, защото прожекторите могат да направят автомобила да изглежда лъскав и да скрият дефекти по каросерията. Автомобилът трябва да е паркиран на равна повърхност и да не е бил управляван поне един час преди проверката.
Външен вид
Състояние на каросерията: Проверете всеки панел и покрива, като търсите драскотини, вдлъбнатини и ръжда. Внимавайте за неправилно подредени панели или големи пролуки, което може да означава небрежно сглобяване или некачествен ремонт. Цветът и покритието на боята трябва да са еднакви за всеки панел на каросерията. Ако части на автомобила са били пребоядисани, може да има полепнала боя по гумените уплътнения около капака на двигателя и капака на багажника.
Ръждата е причина за безпокойство, затова проверете каросерията за мехури от боя или видима ръжда. Проверете подкосите на колелата, панелите под вратите и дъната на вратите.
Отворете и затворете всяка врата, капака на двигателя и багажника. Внимателно повдигнете и пуснете всяка врата, особено вратата на водача. Ако тя изглежда разхлабена на пантите си, автомобилът е бил използван дълго време.
Проверете гумените уплътнения за разкъсване или загниване
Стъкла: Огледайте внимателно стъклото, за да се уверите, че няма пукнатини или големи, надупчени участъци. Малък отломък от камък може да не е причина за тревога, въпреки че трябва да го споменете при преговорите. Но пукнатините по предното стъкло ще се влошат и ще доведат до скъп ремонт.
Окачване: Разходете се около автомобила, за да проверите дали седи равномерно. Натиснете всеки ъгъл. Ако амортисьорите са в добро състояние, автомобилът трябва да отскочи само веднъж, а не да подскача нагоре-надолу. Хванете горната част на всяка предна гума и я издърпайте напред-назад. Ако усещате хлабина в нея или чувате звук на буксуване, лагерите на колелата или шарнирите на окачването може да са изстреляни.
Светлини и лещи: Помолете някой приятел да потвърди, че всички светлини работят. Уверете се, че всички лещи и рефлектори на светлините са непокътнати и не са напукани, замъглени от влага или липсващи.
Гуми: По гумите може да се разбере много. Автомобил с пробег под 20 000 км вероятно все още трябва да е с оригиналните си гуми. Бъдете предпазливи към автомобил с малък пробег и нови гуми и проверете дали и четирите гуми са еднакви. Ако на автомобила има гуми с различни марки, попитайте защо са били сменени.
Износването на гумите трябва да е равномерно по цялата ширина на протектора и еднакво за гумите от лявата и дясната страна на автомобила. Попитайте дали гумите са били редовно въртяни. Ако не е така, износването обикновено е по-сериозно при задвижващите колела.
Агресивните шофьори обикновено износват силно външното рамо на предните гуми, в края на страничната стена. Предполага се, че автомобилът е бил шофиран тежко, ако в тази област се наблюдава по-силно износване.
Гумите, които са били управлявани при прекомерно напомпване, обикновено се износват повече в средата, отколкото отстрани. При хронично недостатъчно напомпани гуми се наблюдава по-голямо износване отстрани. Купчините на гумите – тези, които са износени неравномерно по обиколката на протектора – могат да са признак за проблем с управлението, окачването или спирачките.
Под капака: компоненти, свързани с двигателя
Най-добре е тези проверки да се извършват при охладен двигател. Първо проверете общото състояние на двигателния отсек. Мръсотията и прахта са нещо нормално, но бъдете внимателни, ако видите масло, разпръснато наоколо или върху настилката отдолу. Също така бъдете нащрек за акумулатор, покрит с корозия, или за свободно висящи кабели и маркучи.
Маркучи и ремъци: Изстискайте различните гумени маркучи към радиатора, климатика и други части. Каучукът трябва да е твърд и еластичен, а не твърд като камък, напукан или кашав. Опипайте задвижващите ремъци, за да установите дали са изтъркани.
Течности: В ръководството на собственика е посочено къде да се провери нивото на всички течности. Двигателното масло трябва да е тъмнокафяво или черно, но да не е песъчливо. Ако маслото е с цвят на мед, току-що е сменено. Ако по мерителната пръчка има водни капки или показва сиво или разпенено масло, това може да означава спукан блок на двигателя или изгоряло уплътнение на главата – два сериозни проблема.
Проверете течността на автоматичната трансмисия при загрят и работещ двигател. При някои автомобили масломерната пръчка има два комплекта маркировки за проверка при студен или топъл двигател.
Трансмисионната течност трябва да е розовееща, а не кафява, и да мирише на масло, без мирис на “изгоряло”. Манометърът не трябва да оставя видими метални частици по парцала, което е друг признак за сериозен проблем. Течностите за усилвателя на кормилното управление и спирачките трябва да са в рамките на безопасната зона.
Радиатор: Погледнете в пластмасовия резервоар, който е свързан с гумен маркуч с радиатора. Охлаждащата течност трябва да е зеленикава или оранжева, а не с млечен или ръждив цвят. Зеленикавите петна от външната страна на радиатора са сигурен признак за течове.
Акумулатор: Някои “необслужваеми” имат вграден индикатор за заряд: Зеленият цвят обикновено означава, че акумулаторът е в добро състояние, а жълтият или черният – че умира. Те разкриват състоянието само на една клетка и може да не дават точни данни за състоянието на целия акумулатор. Ако акумулаторът има капачки за пълнене, избършете горната част с парцал, след което внимателно отчупете или развийте капачките, за да погледнете нивото на течността. Ниското ниво може да означава, че акумулаторът е работил твърде тежко. Всеки компетентен механик може да провери зарядната система и да направи тест за натоварване на акумулатора.
Електрически превозни средства и хибриди: Уверете се, че акумулаторът е напълно зареден преди тестово шофиране, за да можете да наблюдавате прогнозния му пробег. При хибридите проверете дисплея в автомобила, за да се уверите, че батерията се зарежда и разрежда, докато шофирате.