агенция гръцки преводи

Актуални новини от България и света | actualnobg.info

Български новини от политиката и бизнеса ⏩ Актуални политически теми на деня ⚡ Спортни новини, Шоу и здравни теми ☛ actualnobg.info

“Цар бомба”: Най-мощното ядрено оръжие на Путин (ВИДЕО)

Съветски учени под ръководството на Андрей Сахаров няколко години разработват свръхмощни ядрени оръжия. В резултат те успяват да създадат най-мощната бомба в историята на човечеството – “Иван Грозни” или “Цар Бомба”. Тя притежава колосална разрушителна сила: 100 мегатона тротил. “Цар Бомба” е 3300 пъти по-мощна от двете бомби, пуснати над Хирошима и Нагасаки, и десет пъти по-мощен от всички боеприпаси, използвани през Втората световна война.

seo-blog7

Руската бомба се появи в резултат на конкуренция с Вашингтон. На 16 юли 1945 г. в САЩ е извършен първият в света ядрен опит. Той в продължение на няколко години се разработва от американски учени, сред които е Теодор Хол (1925-1999). Русия се похвали: Новият ни най-опасен боен самолет полетя!

Хол не просто е участвал ежедневно в създаването на ядрени оръжия. Той е свидетел на смъртта на десетки хиляди невинни японски граждани в резултат на хвърлянето на атомни бомби над Хирошима и Нагасаки.

Ужасен от това, което е направил, Хол решава да прехвърли ядрените тайни на Съветския съюз, за да създаде един вид възпиращ баланс и да попречи на света да се плъзне в бездната на войната.

Информацията, предадена от Хол, изиграва важна роля в развитието на съветската ядрена програма. Започва надпревара във въоръжаването и на 29 август 1949 г. СССР успява да тества първото си ядрено оръжие.

Големият взрив

Москва разработва водородната “Цар-бомба”, чиято маса е 26,5 тона, дължина 8 м и диаметър 2 м. За тестването й се налата бомбардировачът Ту-95 да бъде сериозно модифициран. Люкът под тялото на самолета е разширен, но въпреки това по-голямата част от бомбата остава извън. Крилете и фюзелажът (тялото) са покрити със светлоотразителна боя, за да не изгори самолетът след експлозията на бомбата.

Вижте още:  Путин: Никой не може да спечели ядрена война

Командирът на съветския бомбардировач Ту-95Б Андрей Дурновцев е информиран за трудностите и опасностите на тази мисия.

гръцки преводач Добрич

На 30 октомври 1961 г. се случва едно от най-важните събития в съветската история. Ту-95В излита от летище Оленя в Мурманска област, придружен от Ту-16, чиято задача е да регистрира различни параметри на експлозията.

В 11:32 часа над един от необитаемите острови на архипелага Нова Земя, разположен в Северния ледовит океан, от височина 10,5 километра е пусната бомбата. Най-могъщият танк в света – Путин уж нямаше нужда от него, но нещата бързо се промениха

„Цар-Бомба” е оборудван с огромен парашут, тежащ около един тон. Целта му е да забави скоростта на падане на бомбата, така че самолетът да има време да се отдалечи на безопасно разстояние. Ту-95В и съпровождащият го Ту-16 успяват да се отдалечат на 39 километра от точката на пускане.

Взривът от бомбата сваля бомбардировача с хиляда метра височина и вади от строя три от четирите двигателя. Светлотразителната боя е избеляла на места, а части от самолета са се разтопили.

На самолет Ту-95В му провървява – той оцелява заедно с всички членове на екипажа. Дурновцев, който излита на мисия като майор, се връща като подполковник.

Ако има момент, в който напрежението от ядрена война да е стигало по-висока точка от Карибската криза, той е сега. Унищожението от подо…

Сахаров обаче има друго мнение по този въпрос. Той е осъзнал какво ужасно оръжие е създал и се страхува, че то може да се произвежда масово.

3 минути и 67 километра

Експлозията е инициирана от барометрични сензори, монтирани на самата бомба, на 188-ата секунда след отделянето й от бомбардировача на височина 4500 метра над морското равнище. Експлозията образува огнено кълбо с диаметър над 9 км и гъба с височина 67 км. Вдигнатият облак прах за 40 секунди достига диаметър 20 км и височина 30 км. Постепенно той придобива формата на ядрена гъба, издигаща се на 60-65 километра (т.е. отвъд стратосферата) с „шапка“ с диаметър 90 километра, които се виждат на разстояние повече от 1000 км. Диаметърът на основата му е 26 километра.

Вижте още:  Черен рекорд за Русия - загуби над милион души през 2021 година

Последствията от експлозията са усетени от целия свят. Значителни сеизмични вибрации са регистрирани от Геоложката служба на САЩ. Други източници съобщават за атмосферна турбуленция в резултат на експлозията. Взривната вълна обикаля Земята три пъти.

В село Северни, на 55 километра от нулевата точка на експлозията, всички къщи са напълно разрушени. Разрушението е регистрирано в радиус от 160 километра – земята е изгорена и вековният лед е разтопен.

Учени от университета “Рутгерс”, Националния център за атмосферни изследвания и други американски научни организации прогнозират дългос…

Въпреки всичко това светът не успя да разбере подробности за случилото се. На 4 август 2020 г. Русия за първи път показа 30-минутен документален филм за изпитанията на „Цар Бомба”.

Страхът прониква дълбоко в сърцето на великия съветски учен Андрей Сахаров. Той започна активно да води кампания за прекратяване на тестовете на ядрени оръжия, става привърженик на ядреното разоръжаване и активист за правата на човека. Сахаров изпада в немилост пред съветските власти и се превръща в символ на борбата в очите на Запада. През 1975 г. е удостоен с Нобелова награда. В негова чест е учредена и международна награда “За свобода на мисълта”. Русия модернизира танкове, които България пенсионира преди 22 години (ВИДЕО)

Светът продължава да се страхува от радиация и ядрена война, която няма да остави нищо живо след себе си.

Западът използва страха от ядрени оръжия в своя полза от десетилетия. Съединените щати нахлуха в Ирак под претекст, че унищожават оръжия за масово унищожение, наложиха санкции и преговаряха със Северна Корея и Иран. Но днес, според анализаторите, Западът отново е в плен на страха. Той се опасява, че руският лидер ще нанесе ядрен удар по Европа. Може ли тя да го понесе?

Вижте още:  Без туристически пътувания и командировки от Франция до Великобритания и обратно от 18 декември

Превод: Ганчо Каменарски

Източник: